Zasady współpracy
Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bogatyni z placówkami oświatowymi
obowiązujące od października 2024 roku.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. (tekst jedn.: Dz.U.
z 2023 r., poz. 1798) - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz.U. poz. 199 oraz z 2017 r. poz. 1647).
- Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Bogatyni udziela pomocy placówkom mającym siedzibę na terenie miasta i gminy Bogatynia.
- Wyznaczony pracownik merytoryczny Poradni sprawuje opiekę nad przydzieloną placówką, kontaktując się przede wszystkim ze wskazanym przez dyrektora placówki specjalistą.
- Przedstawiciel Poradni ustala z pracownikiem placówki harmonogram spotkań.
- Przyjętymi formami kontaktu Poradni z placówką są formy: telefoniczna, poczty tradycyjnej, poczty elektronicznej, kontaktu bezpośredniego.
- Poradnia udziela nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej
z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomaga placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
- Poradnia realizuje zadania profilaktyczne oraz wspierające wychowawczą i edukacyjną funkcję placówki, w tym wspiera nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych
i wychowawczych.
- Placówka współpracuje z Poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym, w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania dzieci i uczniów, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie dzieci i uczniów i ich uczestnictwa w życiu placówki oraz efektów działań podejmowanych w celu poprawy ich funkcjonowania oraz planowania dalszych działań.
- Poradnia organizuje i prowadzi wspomaganie placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w formie:
- grup wsparcia,
- warsztatów,
- porad i konsultacji,
- wykładów i prelekcji,
- działalności informacyjno-szkoleniowej,
- udziału w spotkaniach nauczycieli i specjalistów,
- udziału w zebraniach rad pedagogicznych,
- interwencji kryzysowej,
- organizowania i prowadzenia sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i specjalistów.
Zasady realizacji przedsięwzięć:
- obowiązek uzyskania akceptacji czy zgody na udział podmiotów uczestniczących
w zajęciach realizowanych przez pracowników Poradni spoczywa na nauczycielu organizującym te zajęcia w placówce; - jeżeli działania są realizowane w Poradni, wówczas obowiązek uzyskania zgody rodziców na udział ich niepełnoletnich dzieci spoczywa na pracowniku poradni realizującym te zajęcia.
- W każdym roku szkolnym placówka wskazuje potrzeby jej wspomagania w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
- W każdym roku szkolnym Poradnia przygotowuje i przedstawia konkretne formy wspomagania placówek.
- W przypadku, gdy - mimo udzielanej uczniowi pomocy psychologicznopedagogicznej w szkole - nie następuje poprawa funkcjonowania ucznia, dyrektor szkoły za zgodą rodziców (opiekunów) ucznia albo pełnoletniego ucznia występuje do publicznej poradni z wnioskiem
o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu ucznia.